Od samego początku naszej działalności chcieliśmy organizować mecze klubów, które obecnie są niemożliwe ze względu chociażby na różnicę klas rozgrywkowych. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że w E-LIDZE dochodzi do takich pojedynków jak elektryzujący śląski klasyk – Ruch Chorzów vs Górnik Zabrze.

Zbliżamy się powoli do zakończenia pierwszego, historycznego sezonu ligi lecz to nie koniec emocji. W 12 kolejce będziemy świadkami kolejnej świętej wojny. Ruch podejmie swojego największego rywala u siebie i będzie starał się ponownie udowodnić efutbolową wyższość.

Przed meczem poprosiliśmy o opinię przedstawicieli obydwu ekip.

Piotr Umywalnik (Górnik Zabrze)
– Spotkanie Górnik Zabrze – Ruch Chorzów to dla kibiców oby dwu drużyn coś więcej niż mecz. To jest po prostu Święta Wojna! Najważniejsze (Wielkie) Derby na Śląsku. Kibice niebieskich jak i Górnika Zabrze na pewno tęsknią za meczami obu tych drużyn na stadionie śląskim czy też Arenie Zabrze na poziomie ekstraklasy, bo mimo że obie te ekipy kibicowsko nie przepadają za sobą to tak naprawdę miejscem rozgrywania takich spotkań jest właśnie ekstraklasa. Jako kibic Górnika bardzo cieszę się, że do E-LIGI zapisały się takie firmy jak Górnik oraz Ruch i teraz będziemy mieli okazje stanąć na przeciwko siebie i rywalizować na wirtualnych boiskach. Nam jako kibicom którzy występują w esportowych drużynach tych klubów może to zrekompensować brak tych spotkań na najwyższym ligowym poziomie w kraju i zrobimy wszystko aby mecz w PESa wynagrodził całej społeczności kibicowskiej na śląsku tęsknotę za WDŚ. Mam nadzieję, że Ruch jak najszybciej wróci na należyte im miejsce w ekstraklasie i znów cały Górny Śląsk miesiącami, tygodniami i dniami przed pierwszym gwizdkiem sędziego będzie się spierał kto wygra ten najważniejszy mecz w sezonie. Górnik czy Ruch? Tego nie da się opisać, tych emocji, tych docinek kolegów z pracy którzy na co dzień kibicują po przeciwnej stronie barykady, to trzeba się tu urodzić i w tym żyć. Jedno jest pewne takie mecze są potrzebne wszystkim bo przecież Górnik i Ruch to razem 28 tytułów mistrzowskich w kraju.
Ruch w E-LIDZE obserwuję od początku ponieważ mam tam wielu kolegów z drużyny ASL e-Sport Team w której razem występowaliśmy dlatego myśle ze na prawdę prezentują dobra solidną grę, a jedyne czego im brakowało oprócz punktów to właśnie bramkarza, który może być na prawdę mocnym punktem tej drużyny.
Mam nadzieje ze spotkanie będzie stało na bardzo wysokim poziomie i uda nam się je wygrać bo w Zabrzu na pewno wszyscy sobie ostrzą zęby na to spotkanie. Zawsze wśród kibiców panuje takie przekonanie ,,Możesz przegrać wszystko, nie zdobyć mistrzostwa ale z Ruchem musisz wygrać!” Także tego będziemy się trzymać i zrobimy wszystko żeby w meczu z niebieskimi zdobyć 3 pkt skoro mistrzostwa już nie damy rady wywalczyć.

Mariusz Grdeń (Górnik Zabrze)
– Tak jak przed sezonem mówiłem i podtrzymuje swoje zdanie – w pierwszym sezonie walczymy o podium, dla mnie wbrew ogólnej opinii Śląsk Wrocław i Widzew Łódź mieli wcześniej ukształtowaną kadrę. Posiadali też więcej czasu na dobranie zawodników, natomiast do nas dołączyło później spora część kibiców Górnika i nie mieliśmy czasu na sprawdzenie potencjału na danych pozycjach. Popełniliśmy też parę błędów z pozycjami i zawodnikami BAL. Wspaniałym przykładem jest Piotr Umywalnik, który bramkarzem został dopiero w połowie rozgrywek. Myślę, że gdybyśmy mieli go od początku nasza sytuacja byłaby dużo lepsza. Poza tym mamy ogromną konkurencję na przynajmniej 3ech pozycjach w klubie. Jest po dwóch zawodników o równych umiejętnościach i formach i musimy nimi rotować, nie jest to komfortowa sytuacja jeżeli chodzi o stabilność składu. Przykładem są nasi środkowi obrońcy. Jest trzech równych zawodników wystawiając tylko dwóch, nie jest fair względem 3eciego zawodnika. Pomijając te zagadnienia, będziemy zadowoleni jeżeli uda nam się skończyć rywalizację w TOP3 i o to walczymy. Ale terminarz nam nie pomaga, ponieważ ostatnią kolejkę gramy ze Śląskiem, a dobrze wiemy że nie przegrali jeszcze spotkania w E-LIDZE i grają widowiskowy futbol. Dlatego ten tydzień będzie dla nas kluczowy jeżeli chodzi o walkę o miejsce w E-LIDZE.

Mariusz Łoboda (Ruch Chorzów)
– Wielkie Derby Śląska to wyjątkowe wydarzenie, w którym nie ma znaczenia jakie miejsca zajmuje Ruch i Górnik, bo mecze te przynoszą zawsze wielkie emocje i tak samo jest na arenie esportowej, co zresztą pokazało pierwsze spotkanie gdzie udało nam się wygrać minimalnie 3:2. Liczę na toz że we wtorek będzie podobnie i każdy zapamięta to spotkanie na długo.
To jest bardzo trudny sezon dla nas, najpóźniej dołączyliśmy do grona drużyn E-LIGI i przez to mieliśmy najmniej czasu na przygotowanie się do sezonu, a w jego trakcie nastąpiła zmiana kapitana, co dodatkowo utrudniło ustabilizowanie odpowiedniej formy. Po początkowym kiepskim okresie nasza gra zaczęła wyglądać coraz lepiej i było wiadome, że to kwestia czasu aż zaczniemy regularnie zdobywać punkty. W pierwszej całej rundzie zdobyliśmy ich tylko 4, natomiast w tej już po 4 meczach mamy ich 6 i liczymy, że podwoimy ten dorobek do końca sezonu.

Marcin Surma (Ruch Chorzów)
– Wielkie DeRby GóRnego Śląska. Czyli mecz pomiędzy Ruchem Chorzów, a Górnikiem Zabrze. Najważniejszy mecz w sezonie dla obu ekip kibicowskich na Górnym Śląsku, które nie pałają do siebie wzajemna sympatią. Dla nas , dla kibiców, jak i teraz zawodników e-sportowej sekcji Ruchu Chorzów to mecze z Górnikiem Zabrze są najważniejsze w sezonie.
Od samego rana cała drużyna chodzi nakręcona, buzują w zawodnikach niesamowite emocje. Odliczamy godziny, minuty, sekundy do pierwszego gwizdka. Gdy już sędzia zagwiżdże po raz pierwszy w spotkaniu, emocje są jeszcze większe ale my we wtoRek o godzinie 21 przy ul. Cichej 6, gdzie będzie nas wspierało kilkanaście tysięcy kibiców Ruchu, zrobimy swoje, tak jak w pierwszym meczu na Roosvelta.

Kadrę drużyn można zobaczyć tutaj:
Ruch Chorzów
Górnik Zabrze

Zostaw komentarz

Masz pytania? Napisz!